دوربین اسپیددام Speed Dome یا PTZ Dome

banner-speed-dome

حتما دوربین هایی را به شکل نیمکره ای در محیط های باز، چهارراه ها و داخل ساختمان ها دیده اید، دوربین هایی که با سرعت بسیار بالا می توانند به چرخش درآیند وهمچنین نقاط دور را با کیفیت بالا بزرگنمایی کنند .
این دوربین در یک کاور نیم کره ای شیشه ای به چرخش در می آید و می تواند با سرعت دلخواه کاربر، تصاویر را اسکن نماید.
بنابراین در محیط هایی که یک یا چند دوربین ثابت نمی تواند تمام نقاط را پوشش دهد و نیاز به بزرگنمایی می باشد از این دوربین ها استفاده می شود.
یکی از بزرگترین امتیازهای این نوع دوربین ها این است که محدویت جهت و زاویه دید در آن ها مطرح نمی باشد. در صورتی که در دوربین های ثابت فقط فضایی را که در دید دوربین است می توان تشخیص داد و همین مساله باعث میشود تا مجبور شویم از تعداد زیادی دوربین ثابت با زوایای مختلف استفاده نمائیم.
از دیگر محاسن این دوربین ها این است که دارای حافظه بوده و می توانند چندین نقطه را در حافظه خود ثبت نمایند و بنابراین دوربین فقط همان نقاط را به صورت اتوماتیک نمایش می دهد و یا اینکه با Joystick می توانید هر نقطه ای را که می خواهید بزرگنمایی کنید و دوربین را برای دیدن محیط اطراف با سرعت دلخواه به چرخش درآورید.
سرعت حرکت از نقطه ای به نقطه دیگر ، مدت زمانی که روی هر نقطه خیره می شود و بزرگنمایی برای هر نقطه قابل تعریف و انتخاب است .
فوکوس این دوربین ها هوشمند بوده و به سرعت تار بودن تصویر انتخاب شده را به صورت خودکار برطرف می نماید.
این دوربین ها هم مانند بقیه مدل های دوربین در دو نوع آنالوگ و دیجیتال ، داخل محیطی و خارج محیطی تولید شده است.
معمولا این دوربین ها نزدیک به 350 درجه به صورت افقی و 180 درجه عمودی قابلیت گردش دارند.
برخی ازاین دوربین ها هم دارای تکنولوژی WDR بوده که در مکان هایی با نور زیاد کارائی دارد.