سیستم های نظارت تصویری – RAID

RAID

RAID چیست؟

RAID مخفف عبارت Redundant Array of Inexpensive Disks می باشد و وظیفه آن ایجاد یک کل واحد از مجموع چند هارد دیسک است. به عبارت دیگر با قرار دادن چند هارد دیسک در کنار هم و پیاده سازی RAID همه هارد دیسک ها به یک مجموعه واحد تبدیل می شوند و سیستم عامل، همه آن ها را به عنوان یک منبع واحد در نظر می گیرد. بسته به اینکه چه سطحی از RAID پیاده سازی شده باشد می توان از مزایای آن که افزایش کارایی و امنیت اطلاعات و یا تلفیقی از این دو است بهره برداری نمود.

پیاده سازی RAID همچون بسیاری دیگر از تکنولوژی ها، هم بصورت سخت افزاری و هم نرم افزاری امکان پذیر است که مسلما مدل سخت افزاری دارای سرعت و پایداری بیشتری می باشد. مدل نرم افزاری فقط در شرایطی پیشنهاد می گردد که با محدودیت امکانات و بودجه مواجه هستیم و یا این که قرار است بر روی یک سیستم پشتیبان (و نه اصلی) پیاده سازی گردد.
خوشبختانه همزمان با گسترش فرهنگ استفاده از سیستم های مختلف در بین مدیران و صاحبان مشاغل و همچنین اهمیت نگهداری و حفاظت از اطلاعات برای این گروه، هزینه پیاده سازی RAID نیز به کمک پیشرفت تکنولوژی روز به روز ارزان تر می شود. به گونه ای که هم اکنون با توسعه بیش از پیش این تکنولوژی و کشیده شدن آن به دایره هارد دیسک های با تکنولوژی ATA، شاهد درخواست پیاده سازی این تکنولوژی بر روی رایانه های رومیزی هستیم. اما فارغ از اینکه RAID بصورت نرم افزاری و یا سخت افزاری پیاده سازی شود و یا با استفاده از هارد دیسک های SCSI یا ATA بهره برداری گردد، تکنولوژی RAID دارای سطوح گوناگونی می باشد که در شماره بعدی دانستنی های نظارت تصویری به تشریح آن خواهیم پرداخت.

انواع RAID

RAID 0 :
این حالت دو هارد دیسک را به هم متصل می کنند بدین ترتیب که اطلاعات به جای اینکه روی یک دیسک ذخیره شود در واقع نصف شده و روی دو هارد دیسک ذخیره می شود، در نتیجه سرعت ذخیره سازی و کارایی کلی افزایش می یابد.
در مورد نقص این روش می توان گفت که اگر یکی از هارد دیسک ها به مشکل برخورد نماید اطلاعات هارد دیسک دیگر نیز از دست می رود.

RAID 0

RAID1 – Mirror :

دراین حالت دو هارد دیسک وجود دارد که اطلاعات به صورت همزمان روی هر دو دیسک ذخیره می شود، در نتیجه این RAID، کارایی و سرعت را به مراتب کاهش داده در عوض چون اطلاعات روی هر دو سیستم ذخیره می گردد امکان دسترسی به اطلاعات را بالا می برد. بدین صورت که اگر یکی از سیستم ها از کار بیافتد سیستم دیگر جایگزین شده و هیچ اطلاعاتی از بین نمی رود .

RAID 1.jpg

RAID 3 :
در این حالت تعداد بالایی هارد دیسک وجود دارد. دیسک اول داده اول، دیسک داده دوم و به همین صورت اطلاعات تا دیسک ماقبل آخر ذخیره می شود. دیسک آخر مخصوص ذخیره سازی parity ( بیت توازن) دیتای کل هارد دیسک های قبلی می باشد. در این حالت هرگاه اطلاعات که از هارد دیسک ها از بین برود از طریق دیسک parity می توان اطلاعات آن را بازیابی نمود.

RAID-3

RAID 5 :
هر آنچه که درباره RAID 3 گفتیم در اینجا نیز صادق است. ایرادی که در RAID 3 وجود دارد این است که یک دیسک ثابت را برای بیت توازن دیسک های دیگر در نظر می گیرد و این دیسک از همه بیشتر کار می کند ولی در RAID 5 ما یک دیسک ثابت برای ذخیره بیت توازن نداریم و در واقع یک بار اطلاعات این بیت روی دیسک یک قرار میگیرد و بار دیگر مثلا روی دیسک 5 قرار می گیرد.

RAID-5

RAID 6 :
در حقیقت همان RAID 5 می باشد با این تفاوت که Parity (بیت توازن) روی دو دیسک قرار می گیرد یعنی در واقع دو نسخه Parity وجود دارد. در این حالت ظرفیت n به توان 2 می گردد و با از دست دادن احتمالی اطلاعات دو هارد دیسک هم امکان بازیابی مجدد اطلاعات وجود دارد. البته Parity (بیت توازن) همیشه روی دو دیسک ثابت قرار نمی گیرد و این دو هارد دیسک به صورت چرخشی می باشند.

RAID-6

RAID 10 :
اين نسخه از RAID عملكردي تقريباً مخالف RAID 0+1 دارد. RAID 0+1 در حقيقت RAID 0 است كه در آن RAID 1 گنجانده شده است، ولي RAID 10 ذاتاً RAID 1 است كه RAID 0 در آن گنجانده شده است. اين نسخه از RAID نيز به 4 هارد دیسک نياز دارد و اگر يكي از هارد ‌ديسك‌ها صدمه ببيند، آرايه صرفاً به حالت RAID 1 عمل مي‌كند.

RAID-10

NVR های شرکت فاراد قابلیت بهره گیری از تکنولوژی RAID را دارا می باشند

نمایش خبرنامه 1نمایش خبرنامه 2نمایش خبرنامه 3نمایش خبرنامه 4