۴ ترفند افزایش قدرت سیگنال‌های روترهای بی‌سیم

سیگنال شبکه وای‎فای خانگی را می‎توان با صرف اندکی زمان و چند تغییر ساده تقویت کرد. برخی از این تغییرات در تمام مودم‎ها و روترها مشترک هستند اما برای افزایش بیشتر کارایی باید به قابلیت‎های سخت‌افزاری موجود در روتر و دستگاه افزایش دهنده قدرت سیگنال خود مراجعه کنید. این نکته را نیز فراموش نکنید که دستگاه‎های وای‎فای قدیمی‎ متصل شبکه شما نیز می‎توانند روی کارایی آن تاثیر منفی داشته باشند.

ارتقا به وای‎فای ۵ گیگاهرتز
اغلب روترهای بی‎سیم موجود همچنان از فرکانس قدیمی ‎ ۲.۴ گیگاهرتز استفاده می‎کنند، در حالی که روترهای جدید ۸۰۲.۱۱ac توانایی استفاده از هر دو فرکانس ۵ و ۲.۴ گیگاهرتز را دارند. دستگاه‎های جدید سازگار با ۵ گیگاهرتز به طور خودکار به وای‎فای ۵ گیگاهرتز متصل می‎شوند، در حالی که دستگاه‎های قدیمی‎تر شما تنها می‎توانند به وای‎فای ۲.۴ گیگاهرتز متصل شوند.

pic 1

فرکانس ۵ گیگاهرتز تداخل کمتری با سایر سیگنال‎های موجود پیدا می‎کند. احتمالا هنوز خیلی از همسایگان شما از وای‎فای ۲.۴ گیگاهرتز استفاده می‎کنند، به همین دلیل تداخل با ۵ گیگاهرتز به حداقل ممکن خواهد رسید. مهم‎تر از این، وای‎فای ۲.۴ گیگاهرتز تنها سه کانال (۱، ۶ و ۱۱) غیر قابل تداخل را به شما ارائه می‎کند، اما وای‎فای ۵ گیگاهرتز ۲۳ کانال برای ارائه در اختیار دارد که هیچ کدام از آنها با یکدیگر تداخل پیدا نمی‎کنند. دستگاه‎های بی‎سیم قدیمی‎تر ۲.۴ گیگاهرتز مثل تلفن‎های بی‎سیم و دستگاه‎های نظارتی کودک نیز نمی‎توانند با وای‎فای ۵ گیگاهرتز تداخل ایجاد کنند.

نتیجه‌گیری: فرض کنید که شما یک دستگاه سازگار با ۵ گیگاهرتز را در اختیار دارید و برای دستیابی به حداقل تداخل یک روتر بی‎سیم ۵ گیگاهرتز نیز تهیه کرده‎اید. دستگاه‎هایی که از فرکانس ۵ گیگاهرتز پشتیبانی می‎کنند از مزایای آن بهره‎مند خواهند شد و دستگاه‎های سازگار با ۲.۴ گیگاهرتز نیز همچنان می‎توانند مثل گذشته به کار خود ادامه دهند.

منطقه تحت پوشش خود را با یک تکرار کننده گسترش دهید
تکرار کننده‎ها (Repeater) به شما این امکان را می‎دهند که ناحیه تحت پوشش امواج وای‎فای خود را گسترش دهید. اگر در یک خانه بزرگ (و یا مکانی که دیوارهای متعددی دارد و سیگنال به گوشه و کنار آن نمی‎رسد) از شبکه بی‎سیم استفاده می‎کنید، استفاده از این دستگاه انتخاب مناسبی برای شما است. شما با یک یا چند تکرار کننده می‎توانید امواج شبکه وای‎فای را به تمام نقاط ملک خود ارسال کنید.

pic 2

برای تهیه این دستگاه ابتدا با جستجوی عبارت wireless repeater یا wireless range extender در اینترنت اطلاعات لازم و مدل‎های مختلف از این دستگاه را بررسی و سپس مدل مناسب را خریداری کنید. توجه داشته باشید که مدل انتخابی با روتر شما سازگاری داشته باشد. بنابراین اگر روتر شما از استاندارد ۸۰۲.۱۱ac پشتیبانی می‎کند، سعی کنید دستگاه گسترش سیگنال انتخابی شما هم قابلیت ۸۰۲.۱۱ac را داشته باشد. هر چند حتی اگر دستگاه خریداری شده تنها از استاندارد قدیمی‎تر هم پشتیبانی کند باز هم کار خواهد کرد، اما ترافیک دستگاه از نوع قدیمی‎ و کم سرعت وای‎فای خواهد بود.

استفاده از این دستگاه‎ها بسیار راحت است و بسیاری از مدل‎های آن به اندازه‎ای کوچک هستند که می‎توان آنها را مثل یک لامپ کوچک به پریز برق متصل کرد. وظیفه این دستگاه تکرار کردن سیگنال وای‎فای برای گسترش آن است، بنابراین شما تنها یک سیگنال شبکه وای‎فای یکسان (نه چند شبکه) را برای متصل شدن در تمام نقاط در اختیار خواهید داشت. بعضی از روترها این قابلیت را دارند که می‎توان آنها را به عنوان یک تکرار کننده بی‎سیم پیکربندی کرد. اگر روتر قدیمی‎ شما هم چنین توانایی را دارد می‎توانید به جای خرید یک دستگاه تکرار کننده جدید از آن برای گسترش شبکه بی‎سیم خود استفاده کنید.

از یک آنتن قوی‎تر استفاده کنید
به جای استفاده از یک تکرار کننده، شما می‎توانید یک آنتن قوی‎تر برای روتر خود تهیه کنید. یک آنتن قوی‌تر می‎تواند سیگنال وای‎فای ارسالی روتر شما را تقویت کرده و منطقه تحت پوشش شبکه بی‎سیم شما را گسترش دهد.

pic 3

توجه داشته باشید که قبل از خرید یک آنتن جدید حتما روتر خود را بررسی کنید. آنتنی که شما خریداری می‎کنید باید با کانکتور روتر شما سازگار باشد. خرید یک آنتن ساخته شده از قبل تنها گزینه پیش روی شما نیست، روش‎های مختلفی برای ساخت آنتن‎های دست ساز مثل یک میله آلومینیومی‎ تا استفاده از فویل‎های نازک برای تقویت سیگنال وجود دارد.

دستگاه‎های Wireless B را بازنشسته کنید
اگر شما همچنان از دستگاه‎هایی با استاندارد وای‎فای ۸۰۲.۱۱b استفاده می‎کنید، باید بدانید که آنها سرعت همه چیز را کاهش می‎دهند. Wireless B اولین استاندارد موفق وای‎فای بود که از اوایل سال ۲۰۰۰ معرفی شد و در سال ۲۰۰۳ با ۸۰۲.۱۱g جایگزین شد.

روترهای پیشرفته امروزی همچنان از دستگاه‎های قدیمی ‎ ۸۰۲.۱۱b پشتیبانی می‎کنند، اما باید خود را به گونه‎ای تطبیق دهند تا دستگاه‎های ۸۰۲.۱۱b هم بتوانند به آنها متصل شوند. این کار باعث می‎شود تا سرعت تمام دستگاه‎های متصل به شبکه بی‎سیم شما کمتر شود. اگر شما هنوز دستگاهی دارید که از ۸۰۲.۱۱b استفاده می‎کند، وقت آن رسیده که آن را جایگزین کنید. استانداردهای وای‎فای جدیدتر این مشکل را ندارند. شما می‎توانید یک دستگاه ۸۰۲.۱۱g را به یک شبکه ۸۰۲.۱۱n متصل کنید و این دستگاه در حالی که با سرعت استاندارد Wireless G به کار خود ادامه می‎دهد، اما سرعت دستگاه‎های Wireless N را نیز کم نخواهد کرد.