ویژگی های VMS

همانطور که در مطلب قبلی نیز اشاره شد VMS (Video Management Software) و ترکیب آن با NVR جهت مدیریت و کنترل تصاویر سیستم نظارت تصویری مورد استفاده قرار می گیرد.

vms-farad

اکنون به برخی از ویژگی های VMS می پردازیم:

– امکان جستجو جهت مرور یک رویداد خاص ضبط شده
– مشاهده همزمان تصاویر چندین دوربین تحت شبکه بر روی مانیتور
– ابزار مدیریت هشدار که در صورت دستکاری دوربین کاربر را مطلع می سازد.
– انواع گوناگون انتخاب ضبط به صورت ضبط مداوم،ضبط طبق برنامه تعیین شده،ضبط درصورت تشخیص حرکت و هنگام هشدار
– کنترل Frame Rate و قابلیت پردازش حجم زیادی از اطلاعات
– کنترل دیجیتالی دوربین های PTZ
– قابلیت فشرده سازی تصاویر جهت بهینه سازی پهنای باند
– قابلیت ضبط صدا
– قابلیت بازپخش تصاویر
– بازیابی تصاویر ضبط شده

در حالی که موارد فوق الذکر ویژگی های مشترک و عادی هر VMS می باشد پشرفته تر طراحی می گردند که در واقع به نیاز سیستم نظارت تصویری و نوع کاربری که شخص کاربر به عنوان مالک منزل و یا مبرخی از نرم افزارهای دوربین تحت شبکه با ویژگی های ویژه و پدیر مجموعه تجاری نیاز دارد بستگی دارد. بعنوان مثال نرم افزارهای Milestone و Aimetis ویژگی هایی دارند که در ساختار اکثر VMS های موجود در بازار وجود ندارد. این نرم افزارها راهکارهای بسیار زیادی جهت کنترل کاربردهای متفاوت در سیستم های نظارت تصویری کوچک مانند مغازه کوچک خرده فروشی، متوسط مانند بانک ها و بزرگ مانند هتل های زنجیره ای دارا می باشد. همچنین نوع برجسته ای از آن ها تعداد نامحدود دوربین را نیز تحت پوشش قرار می دهد.

aimetis-vms

NVR ها بهترین گزینه سخت افزاری جهت نرم افزار دوربین و یا VMS هستند. NVR استریم تصویر را از طریق WAN و یا LAN شبکه دریافت می کند و بلافاصله استریم تصاویر دوربین ها را به صورت دیجیتال به هارد دیسک منتقل می نماید.

Source: Videosurveillance.com/introduction to VMS