هارد دیسک بی‌سیم چیست و چه کاربردی دارد؟

همین‌طور که مصرف‌کنندگان از کامپیوترهای دسکتاپ فاصله می‌گیرند و به دستگاه‌های سیار تغییر مصرف می‌دهند، داشتن یک هارد درایو خارجی که بتواند بدون هیچ سیمی به شبکه یا دستگاه‌های شما متصل شود؛ راهی آسان برای ذخیره‌سازی و دسترسی به تصاویر، ویدیوها و موسیقی‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد. اما این درایو‌ها چطور کار می‌کنند؟ آیا ارزش هزینه بالاتری که نسبت به هارد درایو‌های خارجی که تاکنون از آنها استفاده می‌کردیم را دارند؟

هارد درایو بی‌سیم چیست؟

هارد درایو‌های خارجی سنتی برای اتصال به کامپیوتر نیاز به یک پورت USB دارند. هارد درایوهای بی‌سیم همان‌طور که از اسم‌شان پیداست، از بلوتوث یا وای‌فای برای ارتباط با دستگاه‌های سیار یا ایستگاهی استفاده می‌کنند.

این شیوه اساسا برای دستگاه‌های سیار مثل تلفن‌های هوشمند یا تبلت‌ها، که پورت‌های ساده USB ندارند مفید واقع می‌شوند. این دستگاه‌ها معمولا پورت Micro-USB (آندروید) یا Lightning (آی‌فون) دارند. یعنی هارد درایو‌های خارجی معمولی روی هیچ‌یک از این تلفن‌ها کار نمی‌کنند مگر آن‌که یک آدابتور (مبدل) خریداری کنید و به سراغ دانلود اپ‌های ثالث بروید. بعضی دستگاه‌های آندرویدی ممکن است با درایوهای خارجی کار کنند اما در این حالت به سرعت باتری از دست می‌دهند؛ چرا که باید درایو را نیز روشن کنند.

hard wifi pic 1

هارد درایو‌های بی‌سیم باتری داخلی دارند و دائما با شبکه وای‌فای در ارتباط‌اند تا هر دستگاه دارای رمز‌عبور بتواند به آن‌ها متصل شود. اگر از کامپیوترتان به آن متصل شوید، درست مثل زمانی که با کابل فیزیکی به دستگاه‌تان متصل شده باشد، در File Explorer (ویندوز) یا Finder (مک) نمایان می‌شود. اگر از طریق یک تلفن هوشمند یا تبلت به آن متصل شوید، پنجره‌ای باز می‌شود و تمام مراحل مورد نیاز برای انتقال فایل را انجام می‌دهد. طول عمر باتری بستگی به نوع کاربری شما دارد اما اغلب کارخانه‌ها شش ساعت استریم مداوم مدیا و ۲۰ ساعت در حالت آماده به کار را تضمین می‌کنند.

من هم باید یکی از آن‌ها را بخرم؟

وقتی آی‌فون ۶اس برای اولین بار معرفی شد، تحلیل‌گران و روزنامه‌نگاران، اپل را به خاطر ساخت نسخه ۱۶ گیگابایتی مورد شماتت قرار دادند. با آمدن Live Photo و ضبط ۴K واضح بود که چنین فضای ذخیره‌سازی‌ تنها با ۳۰ دقیقه ضبط ویدئو به پایان می‌رسد.

با همراه داشتن یک هارد درایو بی‌سیم شما قادرید تا در عرض چند دقیقه ویدئوها و عکس‌های‌تان را به آن منتقل کنید. این گزینه زمانی خود را نشان می‌دهد که سرویس‌های ابری به دلیل گران بودن یا کندی سرعت اینترنت قابل استفاده نیستند. و البته این هارد درایو‌ها می‌توانند مثل یک سرور رسانه مستقل نیز عمل کنند.

هارد درایو‌های بی‌سیم به طیف وسیعی از امکانات استریم رسانه مجهزاند که با تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، تلویزیون‌های هوشمند و استریم‌کننده‌های مدیا مثل Chromecast و Roku کار می‌کند. کافی است از طریق رابط کاربری تلویزیون‌تان به شبکه هارد درایو متصل شوید و تمام فیلم‌ها و موسیقی‌های‌تان که روی درایو ذخیره کرده‌اید را به راحتی در دسترس داشته باشید.

hard wifi pic 2

منبع: وب سایت ماهنامه شبکه