معرفی VMS

نرم افزار مدیریت تصاویر (Video Management System) نقش بسیار مهمی در مدیریت سیستم دوربین های تحت شبکه ایفاء می کند. این نرم افزار عمدتاً جهت نصب بر روی سیستم عامل ویندوز و لینوکس طراحی می گردد.

FIS-Ai-Series

نرم افزار دوربین های تحت شبکه به کاربران این امکان را می دهد که بتوانند در صورت تمایل به طور همزمان یک یا چند تصویر را کنترل نمایند. کنترل تصاویر از طریق یک Web Browser محدودیت هایی را در مقایسه با استفاده از قابلیت های موجود در نرم افزار برای کاربر ایجاد می کند. تفاوت عمده در این است که کاربر تنها امکان مشاهده تصاویر سیستم نظارت تصویری را داشته باشد و یا این که بتواند آنها را ضبط و مدیریت نماید.

امروزه راهکارها و نرم افزارهای گوناگونی در یک سیستم نظارت تصویری جهت رفع تک تک نیازهای امنیتی کاربر وجود دارد. بسیاری از تولید کنندگان دوربین های تحت شبکه، VMS اختصاصی دوربین خود را پیشنهاد می کنند در صورتی که برخی از شرکت ها همچون Aimetis تنها نرم افزارهایی با ده ها کاربرد متفاوت و کاربردی طراحی و عرضه می نمایند. اکثر کاربران ترجیح می دهند ترکیب NVR و VMS را جهت رفع هر گونه نیاز امنیتی خود در سیستم نظارت تصویری به کار گیرند. حائز اهمیت است که طراحان VMS حداکثر میزان انعطاف پذیری و هوشمندی را در طراحی نرم افزار مناسب با NVR ایجاد می کنند.

در شماره های بعدی به قابلیت های بیشتر VMS اشاره خواهیم نمود.

منبع: Videosurveillance.com