فناوری Wi-Fi HaLow، نسلی نوین از ارتباطات بدون سیم

در حال حاضر اکثر گجت‌ها از طریق اتصال وای-فای به یکدیگر متصل می‌شوند، چرا گجت‌های مربوط به خانه‌ی هوشمند از طریق وای فای متصل نشوند؟

04ad4b089b664d5950ffc8a52ef8cb22

نسخه‌ی فعلی وای-فای که در تجهیزات مختلف از آن استفاده می‌کنیم مصرف انرژی بالایی دارد و برای گجت‌های خانه‌ی هوشمند مناسب نیست. به نظر می رسد در اینترنت اشیاء پس از هر بار شارژ تجهیزات، بایستی قادر به استفاده از آن شیء حداقل به مدت چندین ماه باشیم.

یک گروه توسعه‌ دهنده فناوری وای-فای نوع جدیدی از وای فای را معرفی کرده که انرژی بسیار کمی مصرف می‌کند. به این ترتیب می‌توان از وای-فای جدید در لوازم خانگی و اینترنت اشیاء نیز استفاده کرد. نوع جدید وای فای، Wi-Fi HaLow نامیده می‌شود و قرار است با استاندارد ۸۰۲.۱۱ ah در ابزارهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. پیش بینی می شود این فناوری در سال ۲۰۱۸ در محصولات مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

در واقع وای-فای هالو پاسخی است به فناوری بلوتوث. فناوری ای که احتمالا نه تنها در اینترنت اشیاء مورد استفاده قرار خواهد گرفت بلکه در ابزارهای پوشیدنی و گجت‌های تناسب اندام نیز استفاده خواهد شد. علاوه بر این دوربین‌های عکاسی، سنسورهای مورد استفاده در هواپیما و دیگر گجت‌ها نیز از این فناوری استفاده خواهند کرد.

اگر وای-فای هالو بتواند مصرف انرژی کمی داشته باشد آن وقت به سرعت می‌‌‌تواند مورد توجه تولیدکنندگان سخت‌افزارهای مختلف قرار گرفته و به یک استاندارد در گجت‌ها تبدیل شود. این نوع از وای فای با فرکانس ۹۰۰ مگاهرتز کار می‌کند که نفوذ بیشتری داشته و دسترسی به آن نسبت به وای-فای فعلی با رنج فرکانسی ۲.۴ تا ۵ گیگاهرتز بیشتر است.
البته سرعت انتقال اطلاعات در وای-فای هالو به اندازه‌ی Wi-Fi ac نیست چرا که اصولا قرار نیست بتوان با آن اطلاعات را با سرعت زیادی منتقل نمود.

منبع : theverge.com