فریم در ثانیه (FPS) چیست؟

vivotek-cctv

fps-article

نرخ فریم یا تعداد فریم (Frame per second) که آن را با FPS نیز نمایش می دهند نشان دهنده تعداد قاب های تصویر یک فایل ویدئویی در طول یک ثانیه است.
همانطور که می دانید هر تصویر متحرک از تعدادی تصویر ثابت تشکیل شده که به صورت متوالی به نمایش در می آیند. این نمایش مسلسل وار در مغز انسان این تصور را ایجاد می کند که تصویر در حال حرکت است. طبیعتاً هرچه تعداد تصاویر ثابت به وجود آورنده یک تصویر متحرک بیشتر باشد شما جزئیات بیشتری از حرکات را خواهید دید.
چشم انسان قادر نیست بیش از ۷ تا ۱۰ فریم در ثانیه را ببیند. این به این معناست که یک تصویر ۱۰ فریم در ثانیه به همان میزان زنده به نظر میرسد که یک تصویر ۳۰ فریم در ثانیه.
تعداد فریم های تصویر در ثانیه زمانی اهمیت پیدا میکند که حرکتی در تصویر اتفاق بیافتد. در صورت حرکت در تصویر ۳۰ فریم شما قادر به تشخیص جزئیات بیشتری نسبت به تصویر ۱۰ فریم خواهید بود.
در تصاویر با فریم پایین حرکت می تواند موجب تار شدن شدید تصاویر و عدم امکان تشخیص جزئیات شود. ماکزیمم تعداد فریم قابل انتقال با استاندارد تلویزیونی ( PALمورد استفاده در ایران) ۲۵ فریم در ثانیه است. این تعداد فریم میتواند یک تصویر زنده با کیفیت را برای شما تضمین کند.
تعداد فریم تصاویر یکی از خصوصیات مهم دستگاه های ذخیره ساز و دوربین های تحت شبکه است. طبیعتا هرچه تعداد فریم تصاویر این دستگاه ها بیشتر باشد کیفیت آنها نیز بالاتر خواهد بود.
نرخ فریم تاثیر مستقیمی بر حجم و پهنای باند دوربین های مداربسته دارد، بنابراین هرچه نرخ فریم شما بیشتر باشد ظرفیت تصاویر ضبط شده در هارد دیسک بیشتر خواهد شد و انتقال اطلاعات به پهنای باند بیشتری نیاز خواهد داشت.