سیستم عامل Linux

از دید فنی لینوکس نامی است برای هستهٔ سیستم‌عامل، هسته‌ای که نخستین بار در سال ۱۹۹۱ میلادی توسط لینوس توروالدز منتشر شد. اما به طور معمول این نام به سیستم عاملی اطلاق می‌شود که از ترکیب بندی نرم افزارهای دیگر به عنوان هسته سیستم‌عامل بدست می‌آید. درحالیکه بنیاد نرم‌افزارهای رایگان، سیستم‌عامل حاصل از این ترکیب بندی را «گنو/لینوکس» می‌نامد اما همان‌طور که گفته شد به طور معمول آنرا لینوکس می‌خوانند. این دوگانگی در نام‌ گذاری منجر به اختلاف نظرهایی در این خصوص گشته است.

nvr_Full-HD-Local-Display

لینوکس از سخت‌افزارهای مختلفی از جمله تلفن‌های همراه، تبلت‌ها، مسیریاب‌ها، و کنسول‌های بازی تا رایانه‌های رومیزی، رایانه‌های بزرگ و ابررایانه‌ها پشتیبانی می‌کند.

این سیستم عامل در سیستم های خاص مانند NVR ها به صورت Embedded مورد استفاده قرار می گیرد. Embedded Linux جهت سخت افزار NVR هایی طراحی می شود  که سیستم عامل آنها Firmware هستند و جهت اهداف مشخص مانند انتقال تصاویر، ضبط، بازپخش و … مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این سیستم عامل قابلیت های ویژه ای را برای ذخیره ساز های تحت شبکه به همراه داشته است.

در NVR ها از جمله این موارد عبارتند از: قابلیت گسترش نرم افزار، امنیت استفاده از آن، محدودسازی سیستم عامل و تعریف برنامه های خاص