تفاوت باندهای فرکانسی ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز در ارتباط بی سیم (۸۰۲.۱۱n)

تفاوت های بسیاری در تکنولوژی ۸۰۲.۱۱n بین باندهای فرکانسی ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز وجود دارد. مطلب پیش رو امکان شناخت این تفاوت ها و انتخاب باند مناسب فرکانس را در اختیار استفاده کنندگان خانگی و اداری قرار می دهد:

802.11n-ieee

Range :
معمولاً در ارتباط بی سیم هرچه فرکانس بیشتر شود، برد کمتر می شود و منطقه محدود تری تحت پوشش قرار می گیرد. مهمترین دلیل این موضوع این است که فرکانس های بالاتر نمی توانند به راحتی از اجسام جامد مانند دیوار عبور کنند. فرکانس های پایین تر اینکار را بهتر انجام می دهند. در نتیجه شما در ۲.۴ برد بیشتری نسبت به ۵ گیگاهرتز دارید.

Bandwidth :
فرکانس های بالاتر سرعت و پهنای باند بیشتری در انتقال اطلاعات دارند. یعنی شما در فرکانس های بالاتر فایل ها را سریع تر دانلود یا آپلود می کنید. پس برای استفاده از برنامه هایی که پهنای باند بالایی استفاده می کنند مانند Video Streaming باند فرکانسی ۵ بسیار بهتر از ۲.۴ است و شما پهنای باند بیشتری را در ۵ گیگاهرتز دارید.

Interference :
امروزه اکثر دستگاه ها از باند فرکانسی ۲.۴ برای ارتباط بی سیم خود استفاده می کنند. در نتیجه شما در مناطق شلوغ مانند آپارتمان ها حتماً Interference بسیار زیادی از دستکاه های دیگر دریافت می کنید. تداخل بیشتر موجب اختلال در سرعت و حتی در بعضی موارد منجر به قطع شدن ارتباط می گردد. دقت کنید فقط Access Point های مجاور محل استقرار شما این تداخل را ایجاد نمی کنند بلکه علاوه بر آن ها اکثر دستگاه های بی سیم بسیاری مثل تلفن های بی سیم، مایکرویو ها، درب بازکن های الکترونیک و… نیز در باند ۲.۴ کار میکنند.

در باند فرکانسی ۲.۴ اکثر کانال ها با هم همپوشانی دارند و تنها سه کانال ۱، ۶ و ۱۱ با هم هیچ تداخلی ندارند. لیکن در باند فرکانسی ۵ گیگاهرتز علاوه بر اینکه تعدد دستگاه های استفاده کننده بسیار کمتر از ۲.۴ می باشد، هیچ تداخلی هم بین کانال های آن وجود ندارد.

بنابراین با توجه به مطالب فوق استفاده از کدام باندهای فرکانسی برای شما بهتر است، ۲.۴ یا ۵ گیگاهرتز؟

– اگر سرعت بیشتر برای شما مهم است و از برنامه هایی استفاده می کنید که نیاز به پهنای باند زیادی دارند باند ۵ انتخاب بهتری است.

– اگر Range (برد) وایرلس برای شما اهمیت دارد، باند ۲.۴ انتخاب مناسب تری است.

– اگر در جایی زندگی می کنید که به دلیل ازدحام و Interference بسیار زیاد به صورت متناوب دچار مشکلات سرعت و قطعی هستید، باند ۵ انتخاب بهتری برای شماست.

منبع: Network24