اولین ذخیره‌ساز شبکه اندرویدی کیونپ معرفی شد

کیونپ، سازنده معروف تجهیزات NAS، دو مدل ذخیره‌ساز جدید را معرفی کرد که از دو سیستم‌عامل پشتیبانی می‌کنند. TAS-168 و TAS-268 محصولاتی هستند که از پردازنده دو هسته‌ای ARM v7 با دو گیگابایت حافظه رم و چهار گیگابایت حافظه فلش، بهره می‌برند و فقط از هارددیسک‌ها و درایوهای ۳.۵ اینچی پشتیبانی می‌کنند.

هر دو محصول، از یک درگاه شبکه اترنت گیگابیتی، یک درگاه HDMI، یک درگاه USB 3.0 و چهار درگاه USB 2.0 استفاده می‌کنند؛ اما مهم‌ترین قابلیت ذخیره‌سازهای شبکه جدید کیونپ، استفاده از دو سیستم‌عامل QNAP QTS 4.1 و اندروید ۴.۴.۴، براساس نوع دسترسی به سرویس‌های مدیریتی است. برای استفاده از سیستم‌عامل اندروید روی این محصولات، باید یک صفحه‌کلید و ماوس را از طریق رابط‌های ارتباطی USB و HDMI به NAS وصل کرد؛ اگر کاربران بخواهند از پنل مدیریتی تحت وب این دستگاه استفاده کنند، به سیستم‌عامل اختصاصی QTS کیونپ وصل می‌شوند.

01-1روی این دستگاه‌ها برنامه‌های کاربردی مانند گوگل‌پلی اجرا می‌شوند؛ ولی تمامی برنامه‌های اندروید، قابلیت اجرایی ندارند. کیونپ، چندین برنامه کاربردی مبتنی بر اندروید، برای مدیریت NAS ارائه داده است که کاربران می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. بسیاری از قابلیت‌های شبکه‌ای مورد نیاز این دستگاه‌های مانند SMB، AFP، اشتراک‌گذاری فیلم و عکس، هماهنگ‌سازی اطلاعات مبتنی بر کلاود و سیستم اشتراک‌گذاری فایل NFS تحت سیستم‌عامل QTS قابل استفاده هستند. قیمت اعلام شده برای این دو NAS به ترتیب ۲۰۰ و ۲۵۰ دلار است و به زودی در بازارهای جهانی عرضه می‌شود.

منبع: وب سایت ماهنامه شبکه