انتخاب بین NVR و VMS: کدام بهتر است؟

هر دو دستگاه NVR و VMS برای حفظ و کار بر روی داده های تصویری دستگاه های مطمئنی هستند. ولی معایب و مزایایی نیز برای هرکدام وجود خواهد داشت که می توان یکی را بر دیگری با توجه به جایگاه و شرایط ویژه انتخاب کرد. این موضوع را تحت ۵ عنوان بیشتر توضیح می دهیم :

vms-nvr-banner

سادگی نصب و راه اندازی:

همیشه تقریبا استفاده و راه اندازی یک دستگاه NVR راحت تر از سیستم VMS خواهد بود. یکی از علت ها شاید عدم وجود نرم افزار خاصی باشد که حتما باید نصب شود یا پیچیدگی کمتر کار با نرم افزار داخلی دستگاه های NVR باعث می شود در این مورد گزینه برتر باشد. در واقع سیستم های VMS شباهت بسیاری با سرورهای کامپیوتری خواهد داشت.
برای سیستمهای کوچکتر که زیر ۲۰۰ دوربین مداربسته در آنها استفاده شده است معمولا کاربران بیشتر سمت NVR ها می روند. اما این نکته هم اهمیت دارد که در این سطح باید از NVR خوب و مناسب و سیستم کاملی استفاده شود. از آنجایی که حداقل ۶۰ درصد بودجه کل کار مرتبط با این قسمت کار خواهد بود شاید بهترباشد کاربر کمی در انتخاب محتاطانه برخورد نماید و به فکر محدودیت های آینده نیز باشد.
برای سیستمی با تقریبا ۲۰۰۰ دوربین مدار بسته شاید بصرفه ترین حالت خرید ده دستگاه اِن وی آر ۲۰۰ کاناله باشد. این راهکار ذاتا پیچیده تر و کمی گران خواهد بود اما با افزایش تکنولوژی و افزایش سادگی کار شاید قابل چشم پوشی باشد. ولی باید قید بسیاری از قابلیتهای هوشمند و مدیریت تصویر و .. را بزنید.

پشتیبانی و سازگاری:

وقتی یک دستگاه NVR از برندی خریداری می شود بدلیل طراحی و مشخصات بهینه دستگاه برای استفاده در موقعیت ویژه عملا پشتیبانی و سازگاری بهتری خواهد داشت. گارانتی های این محصولات هم معمولا سریعتر و راحت تر به تعمیر یا تعویض و عیب یابی دستگاهها منتهی می شود.
معمولا نرم افزارهای بروزرسانی NVR ها بدلیل محبوبیت بیشتر سریعتر بروز شده و بروزرسانی ها کمتر باعث بهم ریختگی سیستم ها می شود و کمتر از دستگاههای VMS نیاز به هماهنگی بین محصولات در سیستم نظارت تصویری خواهد داشت.

ابعاد و توسعه راهکار:

فرض کنید وقتی شما از دستگاه NVR با پشتیبانی حداکثر ۲۰۰ دوربین مدار بسته استفاده می کنید و یکباره به بیش از ۲۰۰ دوربین نیاز داشته باشید. آنگاه اگر بخواهید به ۲۰۰ دوربین مداربسته در سیستم نظارت تصویری ۳ دوربین دیگر هم اضافه کنید عملا مجبورید دستگاه NVR دیگری نیز خریداری نمایید تا کانال های خالی مورد نیاز دوربین های مداربسته را تامین نمایید. حالا فرض کنید شما NVR ای با ۸ کانال خریدید. آیا تضمینی وجود دارد که چند سال دیگر نخواهید ۱۰ دوربین دیگر اضافه کنید؟! باز محدودیت های دیگری نیز در پیش روست. فرض کنید اگر بیش از تعداد هارددیسکی که بر روی NVR پشتیبانی می شود در آینده نیاز باشد باز شما محدودیت خواهید داشت. این عوامل شما را مجبور به اضافه کردن مداوم تعداد دستگاههای NVR می کند.

کارایی:

این عنوان مهمتر از بقیه است. اما خلاصه ماجرا این است که دستگاههای NVR بیشتر برای سیستمهای نظارت تصویری کوچک کاربرد دارند. از VMS ها اغلب در سیستمهای بزرگتر با تعداد کاربران(ناظرین امنیتی و مدیران) بیشتر استفاده می شود. بنابراین بازهم میزان معایب و منافع به اندازه سیستم نظارت تصویری مورد استفاده شما و برنامه کاری مد نظرتان بر می گردد. اگر بفکر استفاده از سیستمهای کنترل دسترسی و یکپارچه سازی این سیستم های امنیتی با سیستم نظارت تصویری هستید بهتر است از VMS ها استفاده نمایید. اگر نیاز به داشتن پنل ها و مانیتورهای متعددی برای نظارت بر محیط داشتید بهتر است از VMS ها استفاده کنید. زیرا دستگاه های NVR کمی آن هم اخیرا وارد بازارها شده اند که بتوانند مانیتورهای متعدد یا پنل تصوری دیواری را پشتیبانی کنند. البته منظورمان این است که اگر از مانیتورها و ال سی دی های دیواری هم کنار NVR استفاده کنید در ابعاد و اندازه تصاویر محدودیت خواهید داشت. در واقع دستگاه VMS برای این مقاصد حرفه ای تر و قابلیت های بهتری ارائه می نماید.

مهاجرت:

منظورمان از این عنوان عبور از سیستمهای قدیمی تر به سیستم ها و سخت افزارهای بروزتر است. در سیستمهای NVR محور، تقریبا اینکار نشدنی است اما شاید در آینده نزدیک امکان ارتقاء و یکپارچه سازی دستگاه های قدیمی با جدید بوجود آید. در سیستمهای VMS نرم افزار محور، تقریبا به هر شکلی می توانید تجهیزات را به روز یا تغییر دهید. زیرا نرم افزارهای نصب شده بر روی این تجهیزات براحتی قابل تغییر، ارتقاء و سازگاری جدید خواهند بود.

تصمیم نهایی را خودتان بگیرید

در پایان باید بگوییم که هیچ قانون معینی وجود ندارد زیرا همه چیز به اندازه فعلی، ابعاد آینده سیستم و از همه مهمتر به نوع کاری که از سیستم نظارت تصویری می خواهید بر می گردد.